نگاه ما به شبکه های اجتماعی مجازی باید اجتماعی و فرهنگی باشد/ لزوم بررسی فرصت ها و تهدیدات شبکه های اجتماعی
ایجاد شده توسط : MYTEHRAN\parvizi-n در 1393/06/23 04:19:34 ب.ظ

مدیرکل مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در «نخستین نشست علمی بررسی فرصت ها و تهدیدات شبکه های اجتماعی» در منطقه 16 گفت: نگاه ما به شبکه های اجتماعی مجازی باید نگاهی اجتماعی- فرهنگی...//منبع: معاونت فرهنگی و اجتماعی 


نگاه ما به شبکه های اجتماعی مجازی باید اجتماعی و فرهنگی باشد/ لزوم بررسی فرصت ها و تهدیدات شبکه های اجتماعی 

مدیرکل مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در «نخستین نشست علمی بررسی فرصت ها و تهدیدات شبکه های اجتماعی» در منطقه 16 گفت: نگاه ما به شبکه های اجتماعی مجازی باید نگاهی اجتماعی- فرهنگی باشد یعنی در کنار بهره برداری های اجتماعی و فرهنگی از این شبکه ها، آسیب های موجود در آن ها را هم شناسایی، مدیریت و برطرف کنیم.


به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، «نشست علمی بررسی فرصت ها و تهدیدات شبکه های اجتماعی» با حضور علی اصغر محکی مدیرکل مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، سید مازیار علوی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 16، منصوره سادات موسویان مشاور امور بانوان شهرداری منطقه 16، بهروز شیخ رودی مدیر اداره مطالعات اجتماعی و فرهنگی منطقه 16 و محمدباقر فرهند مسئول دبیرخانه ستاد راهبری مدیریت محلات منطقه 16 برگزار شد.

در این نشست سید مازیار علوی با اشاره به اینکه رویکرد معاونت امور اجتماعی و فرهنگی منطقه 16 در نیمه دوم سال جاری، تقویت هویت محله ای است، گفت: ما از اجرای برنامه ها در سطح محلات استقبال و حمایت می کنیم و تلاش خواهیم کرد هویت محله ای در منطقه 16 به منصه ظهور برسد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 16 اظهار داشت: مقوله شبکه های اجتماعی و مجازی به اندازه ای حائز اهمیت است که رهبر معظم انقلاب اسلامی برای آن، دستور تشکیل شورای عالی فضای مجازی را صادر فرمودند.

وی افزود: مواجهه علمی و صحیح با این شبکه ها باید از سطح خانواده ها صورت گیرد؛ از این رو، اجرای برنامه هایی در این راستا در محلات و مناطق، ضروری است.

علوی گفت: رسانه و شبکه های اجتماعی مجازی در دوران ما قدرت خود را به رخ کشیده اند و استکبار و استعمار هم از این فناوری ها در راستای اهداف خودشان نهایت بهره برداری را کرده و می کنند.

وی خاطرنشان کرد: شبکه های اجتماعی مجازی ذاتا بد نیستند و این طرز استفاده ما از این شبکه هاست که می تواند آنها را مفید و یا مضر کند.

علوی تاکید کرد: ما باید افسران توانمندی را برای نبرد نرم در عرصه های مجازی و شبکه های اجتماعی تربیت کنیم و این مهم باید از محلات آغاز شود.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 16 افزود: همانگونه که ما به برکت انقلاب اسلامی، تدابیر رهبر فرزانه انقلاب و وجود ارتش و سپاه پاسداران، قدرت نظامی برتر در منطقه هستیم باید در عرصه جنگ نرم هم بدرخشیم.

لزوم ارائه آموزش به خانواده ها و فرزندان برای استفاده مناسب و موثر از  شبکه های اجتماعی

علی اصغر محکی مدیرکل اداره مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران نیز طی سخنانی گفت: آموزش موثر، آموزشی است که دوطرفه، تفاهمی و اقناعی باشد و شبکه های اجتماعی مجازی، نماد این آموزش موثر به شمار می روند.

وی ادامه داد: شبکه های اجتماعی مجازی یک انقلاب بزرگ را در عرصه آگاهی و اطلاع رسانی ایجاد کرده اند و ما هم باید با ارائه داشته های دینی، عقیدتی، فرهنگی و علمی خودمان در این عرصه، بر این انقلاب بزرگ اثرگذار باشیم.

محکی گفت: نگاه ما به شبکه های اجتماعی مجازی باید نگاهی اجتماعی- فرهنگی باشد؛ یعنی در کنار بهره برداری های اجتماعی و فرهنگی از این شبکه ها، آسیب های موجود در آن ها را هم شناسایی، مدیریت و برطرف کنیم.

مدیرکل اداره مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران اظهار داشت: با توجه به فراگیر شدن شبکه های اجتماعی مجازی و نفوذ آن ها به دل خانواده ها، هم والدین باید آموزش های لازم در این زمینه را ببینند و آموزش و پرورش ما هم به صورت رسمی باید وارد این گود شود و آموزش های لازم در زمینه طرز صحیح استفاده از امکانات دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی مجازی را به دانش آموزان ارائه دهد.

محکی ادامه داد: شبکه های اجتماعی مجازی باعث شده اند از احوال بسیاری از دوستان، آشنایان و اقوام در سریعترین زمان ممکن باخبر باشیم و این پدیده مبارکی است اما در مقابل، گشت و گذارهای انحرافی و ناسالم در فضای مجازی، یک تهدید به شمار می رود.

وی افزود: پشت پرده هر تکنولوژی و فناوریی، قطعا اهداف سیاسی و تجاری هم نهفته است؛ مثلا شبکه های اجتماعی مجازی می توانند ابزار جاسوسی هم باشند اما این نباید مانع از فعالیت مفید و هوشمندانه ما در این فضا باشد؛ همین که آگاه باشیم این شبکه ها می توانند برای جاسوسی هم مورد استفاده قرار گیرند، به ما کمک می کند هوشمندانه رفتار کنیم و در مسیر این اقدام مخرب حرکت نکنیم.

محکی با تاکید بر حضور مثبت و موثر در شبکه های اجتماعی مجازی، اظهار داشت: یک نمونه از حضور مثبت و موثر در شبکه های اجتماعی، مقابله با جوک ها و پیام های تمسخرآمیز قومیتی و مذهبی در این شبکه هاست که این روزها باب شده است.

بهروز شیخ رودی مدیر اداره مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 16 نیز در ادامه، با بیان اینکه شهروندان ایرانی از سال 1380 پا به عرصه شبکه های اجتماعی مجازی گذاشته اند، گفت: سلمان جلیلی نخستین شهروند ایرانی بود که در سال 1380 با ایجاد یک وبلاگ و نوشتن جمله «من سلمان هستم»، پای ایرانی ها را به فضای مجازی باز کرد.

وی با بیان اینکه حضور در شبکه های اجتماعی مجازی هم می تواند فرصت باشد و هم تهدید، گفت: شبکه های اجتماعی مجازی، از این منظر که ابزار انتقال دانش و تجربه شهروندان به همدیگر است یک فرصت مغتنم به شمار می آید.

وی تاکید کرد: این شبکه ها امروزه ابزار انتقال سبک زندگی هم هستند که خود همین می تواند فرصت باشد یا تهدید؛ چرا که اگر ما غفلت کنیم و سبک زندگی اسلامی ایرانی خودمان را از طریق این شبکه ها انتشار ندهیم، قطعا سبک های غیربومی و انحرافی زندگی منتشر خواهد شد.

وی اظهار کرد: زبان فارسی در دنیای مجازی، هشتمین زبان دنیا در تولید محتواست و این فرصت بزرگی برای معرفی تمدن ایرانی اسلامی ما خواهد بود.

گفتنی است: نشست علمی بررسی فرصت ها و تهدیدات شبکه های اجتماعی» با رویکرد محلی به همت ستاد راهبری مدیریت محلات منطقه 16 ، اداره مطالعات اجتماعی و فرهنگی منطقه 16 و خانه پژوهش سرای محله علی آباد جنوبی برگزار شد.


 


 

 

 rating
  نظرات